Elżbieta Witek szefem PiS w okręgu legnickim. Lipiński w Zarządzie NBP - Miedzioweinfo.pl

Elżbieta Witek szefem PiS w okręgu legnickim. Lipiński w Zarządzie NBP

Zmiany w dolnośląskich strukturach PiS. Nowym pełnomocnikiem PiS w okręgu legnickim została Elżbieta Witek Marszałek Sejmu RP. Decyzję w tej sprawie podjął prezes PiS Jarosław Kaczyński.
fot. Rafał Zambrzycki, Kancelaria Sejmu

Witek szefem PiS w okręgu legnickim

Decyzja o zmianie pełnomocnika PiS w okręgu legnickim, podyktowana była odejściem z Sejmu i partii przez Adama Lipińskiego, wieloletniego wiceprezesa PiS i najbliższego współpracownika Kaczyńskiego. Lipiński pełnił przez wiele lat funkcję szefa PiS w okręgu legnickim.

Polityczna emerytura Lipińskiego

Lipiński odchodząc na polityczną emeryturę, z dniem 4 listopada objął funkcję wiceprezesa Zarządu Narodowego Banku Polskiego z pensją blisko 50 tys. brutto złotych miesięcznie, nie wliczając dodatków i premii.

Adam Lipiński był posłem w latach 1991-1993 oraz w latach 2001-2020. Przez cały okres kariery politycznej związany z Jarosławem Kaczyńskim. W lata 1999-2000 przewodniczący Porozumienia Centrum, w latach 2005–2007 i 2015–2020 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w latach 2006–2007 szef gabinetu politycznego premiera Jarosława Kaczyńskiego, w latach 2016–2020 pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego oraz pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Pełniąc funkcję pełnomocnika w okresie 2016-2020 nie wykazywał się specjalną aktywnością, szczególnie biorąc pod uwagę konieczność propagowania społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania, z czym rząd PiS ma problem od początku swoich rządów dyskryminując kolejne grupy społeczne.

Nowy poseł PiS

W miejsce Lipińskiego do Sejmu wszedł Szymon Pogoda, dotychczas pełniący funkcję Radnego Rady Miejskiej w Bolesławcu, który w wyborach parlamentarnych w 2019 r. zdobył 4876 głosów. Pogoda jest również członkiem Rady Politycznej PiS, w 2018 roku był kandydatem na Prezydenta Bolesławca oraz kierownikiem Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Bolesławcu. Jednocześnie pełnił funkcję członka Rady Społecznej przy Szpitalu Powiatowym w Bolesławcu z ramienia Wojewody Dolnośląskiego.